Мы в соцсетях

ЛІТЕРАТУРНІ ЗУСТРІЧІ. В традиціях купались, як у слові

Поделиться в Фейсбуке Рассказать Вконтакте Написать в Твиттер
  • 28-05-2019, 13:33
Чергове засідання клубу “Ліра”, що вже традиційно відбулося в Покровській бібліотеці, поети нашого краю та гості заходу присвятили українським традиціям і святам, обрядам і оберегам.


Таку тематику для літературної зустрічі взяли непросто, адже відродження засад української ідентичності та духовності аж ніяк не уявляється без опори на багатовікові звичаєві цінності. Ольга Котенко тому й розпочала засідання екскурсом у давнину, коли народні свята перепліталися з православними, трансформувалися, збагачувалися. Її розповідь “Світ українських святкових традицій” містила в собі відомості і про дні святих апостола Симона Зилота та “літнього” Миколи Чудотворця, і про звичаї виганяти на випас коней молодими чоловіками та збирання цілющих трав жінками, і про поєднання дохристиянських та церковних традиції у “зелені святки”, і про зародження більш сучасних свят, наприклад, Дня вишиванки тощо. Усі ж разом говорили про те, що всі оті традиції ми творимо і множимо самі.

Тому мовою поезії й намагалися передати власні почуття, що виникають під час проведення різноманітних обрядів і святкових дійств Микола Корявець, Людмила Федоренко, Надія Дмитренко, Юрій Ніколаєнко, Валентина Чепурко, Ірина Гончарова, Надія Білозуб, Ірина Фінчук-Цвіркун, Олексій Гасенко, Віктор Польський. При цьому легко переходили з найсерйозніших, державницьких тем на жартівливі чи ліричні.


Олексій Павлович ГАСЕНКО.


Ірина КАЗИДУБ.


Виступили також краєзнавець Володимир Процан, бібліотекарі Тетяна Карабут і Тетяна Бугай, волонтерка Валентина Процан, режисерка Алла Омельяненко, директор музею Тетяна Перерва. Вони доповнили поетичні світосприйняття своїх земляків роздумами про віру і Богом дану мову, про магію українських вишиванок і “білих ворон”, які їх вдягають не тільки у свято, про народні символи і родинні цінності, про життєдайність дощів і майбутнє нашої держави...Звісно, чимало гарних слів прозвучало на адресу самобутнього місцевого автора Миколи Корявця, який якраз напередодні зустрічі відсвяткував свій особистий ювілей, від усіх присутніх. Колеги по перу на чолі з координатором поетичного клубу “Ліра” Валентиною Чепурко та музейні працівники, крім квітів та подарунків, підготували для цього активіста суспільного життя навіть “галузеві” грамоту та подяку. А народна майстриня Людмила Боярчук, розповідаючи про обереги та способи їх виготовлення, вручила імениннику ляльку-мотанку “миколайку”, котра повинна сприяти її власнику у всіх добрих справах.

Взагалі засідання вийшло насиченим, спілкування в колі однодумців – щирим, теплим, приємним. Почуття невимушеності та домашньості йому надавало щедре пісенне обрамлення. А співали таки чимало.

Артисти Олександрівського СБК, які повсякчас пропагують українську народну і сучасну творчість, подарували присутнім кілька пісень. Олексій Гасенко та Валентина Ковнір презентували авторську пісню О.П. Гасенка “В дитинство зайду на хвилинку”.


Співає Валентина Ковнір.

Віктор Польський теж виконав власну пісню “Чорнобривці”. Юрій Ніколаєнко дуже душевно заспівав усім відомих “Журавлів”, нагадуючи про традицію вшановувати стоячи й схиливши голови полеглих у боях за свободу і мир воїнів... А скільки народних пісень, знаних “від діда-прадіда”, переспівано разом під акомпанемент Олексія Гасенка (фортепіано) та Василя Батиря (баян)!Словом, любителі рим і музики “викупались” у народних традиціях, як у живильній джерельній воді, ще раз довівши, що вони щиро люблять свій край, народ, бережуть і множать звичай та традиції, всім серцем уболівають за долю держави і кожною своєю опоетизованою думкою намагаються прикрашувати сірі, тривожні будні нашого часу. Підсумком же зустрічі можна взяти слова місцевого поета, композитора, диригента, педагога – того ж О.П. Гасенка: “Не переживайте! Україна була, є і буде! Ми ж усі для цього стараємося”.
Публiкацiя:  Леся Бабкіна
Автор:
Людмила ФЕДОРЕНКО.
Коментарі: