Мы в соцсетях

ПРЕС-ТУР ДЛЯ ЖУРНАЛІСТІВ. І враження, і теоретичні знання

Поделиться в Фейсбуке Рассказать Вконтакте Написать в Твиттер
  • 27-05-2019, 09:54
Журналісти з трьох областей – Дніпропетровської, Кіровоградської та Харківської - побували у Новоолександрівській та Петриківській ОТГ.
Наступного дня для представників ЗМІ провели тренінг “Новий етап децентралізації влади”.
Цей захід організував Український кризовий медіа-центр у рамках Програми USAID Ukraine - USAID Україна #DOBRE.


1. Головне – активність громади.

На цьому наголошував під час своєї промови Новоолександрівський сільський голова Олександр Олексійович Візір.

Новоолександрівську ОТГ було створено у 2015 році шляхом об’єднання двох сільських рад – Новоолександрівської та Волоської.

Територія громади входить до складу Дніпровського району Дніпропетровської області. У свою чергу, до складу громади входять 14 населених пунктів з чисельністю населення 12 тисяч осіб.

Виступаючи перед журналістами, сільський голова зробив наголос на тому, що, в першу чергу, всі вільні кошти використовувалися на будівництво, облаштування, ремонт соціальних об’єктів та територій Волоського округу, де до об’єднання інфраструктура практично була в занепаді. Говорив він і про те, що в найближчих планах громади – активний розвиток зеленого туризму. Для цього є всі можливості – зручне географічне розташування (відстань до обласного центру), наявність історичних пам’яток тощо. В одному з таких місць того дня побували журналісти. Їм показали залишки Старокодацької фортеці, старовинного козацького кладовища, вони мали змогу помилуватися дивовижно гарними краєвидами схилів Дніпра.


На схилах Дніпра.

Приємним сюрпризом для нас був приїзд у Новоолександрівський НВК І-ІІІ ст. з поглибленим вивченням англійської мови. Це дійсно сучасна школа нового покоління. Територія озеленена, впорядкована, є гарний спортивний майданчик, футбольне поле зі штучним покриттям. На черзі – облаштування баскетбольного поля. В окремому приміщенні облаштовано кабінети для уроків образотворчого мистецтва (там встановлено мольберти, інше обладнання для малювання), трудового навчання (на партах прикріплено верстаки, є швейні машинки, встановлено навіть пральну машину-автомат). Кабінет для уроків захисту Вітчизни облаштовано певними видами зброї. Кабінет хімії також обладнаний усім необхідним для занять. Словом, для учнів створено всі умови для отримання якісних знань.

На подвір’ї НВК збудовано три павільйони, де проводять уроки в теплі пори року та навчаються групи продовженого дня. Кожен клас оснащений ноутбуком, мультимедійною дошкою. З 1 вересня у школі будуть користуватися електронними журналами та щоденниками.

– Усі ці нововведення стали можливими за рахунок місцевого бюджету Новоолександрівської ОТГ. Я працюю в школі 34 роки, та лише після об’єднання для нашої школи було скільки всього зроблено, – говорив при зустрічі директор НВК Олександр Миколайович Овсюк. - Батьки наших учнів не вносять ніяких коштів для потреб школи, ні в які шкільні фонди. Платним є лише харчування для учнів старших класів. Не дивно, що зараз до нас їздять на заняття діти навіть з Дніпра. Якщо до об’єднання у нашій школі навчалося 295 учнів, то сьогодні кількість учнів складає 432. І бажаючих не меншає. Я безмежно вдячний сільському голові О.О. Візіру за підтримку, плідну співпрацю. Попереду у нас грандіозні плани, сподіваюся, що разом ми зможемо втілити їх у життя.

Діти – це майбутнє нації, тож члени громади не проти, що більша частина всього місцевого бюджету витрачається саме на галузь освіти.

– Зараз наша громада успішна і самодостатня. Це результат того, що ми одними з перших провели реформу децентралізації, отримали державні інвестиції. У минулому році бюджет громади становив майже 139 мільйонів гривень. Зараз громада бере активну участь у міжнародних проектах DOBRE, DESPRO, U-LEAD. Упевнений, що і надалі ми матимемо можливість повноцінно розвиватися, громада буде процвітати, – сказав наостанок Олександр Візір.

Переповнені приємними враженнями, медійники переїхали у Петриківську ОТГ.

2. Якщо хочеш у мандрівку – приїжджай у Петриківку.

У Петриківській ОТГ гостей зустрічали голова громади Ольга Григорівна Григоренко та спеціалісти селищної ради. Запросивши журналістів у приміщення ради, Ольга Григорівна коротко розповіла про рідну громаду. Продемонстрували ролик із життя петриківців.

Створено Петриківську ОТГ 29 жовтня 2017 року. Тоді об’єдналися дві ради. Площа об’єднаної територіальної громади становить 167 квадратних кілометрів. Чисельність населення громади складає 8680 осіб. У минулому році ця громада стала партнером Програми DOBRE. Спільно з DOBRE громада готує Стратегію розвитку, де пріоритетом є розвиток туризму. Також у громаді реалізують проект зі створення комп’ютерного класу, готують проект щодо поводження з твердими побутовими відходами та відновлення вуличного освітлення.

Робота Петриківської селищної ради у сфері культури спрямована на задоволення потреб людей у розвитку своєї особистості, творчого потенціалу, збереження і популяризацію петриківського розпису, збереження історико-культурної спадщини, естетичного виховання і навчання дітей.

Мережа позашкільних навчальних закладів культури громади налічує два будинки культури, чотири бібліотеки, дитячі художню та музичну школи.

Петриківська дитяча художня школа – найстаріший навчальний заклад відомого осередку народного мистецтва петриківського розпису. У 2018-му їй виповнилося 60 років. У закладі навчається 70 учнів, 14 із них отримують навчання безоплатно. У школі працює шість викладачів.

На території громади у 2018 році проведено 294 культурно-масових заходів. Загальна кількість гостей громади, що взяли участь у заходах, налічує понад 30 тисяч осіб.

Найбільшим надбанням і гордістю цього мальовничого краю є петриківський розпис, відомий як у нашій країні, так і далеко за її межами. Мистецтво петриківського розпису ЮНЕСКО включило до переліку нематеріальної культурної спадщини людства.

У центрі Петриківки розміщений центр народного мистецтва, де працює 40 народних митців. У центрі проводять тематичні екскурсії, майстер-класи, там можна придбати прекрасні сувеніри з петриківським розписом.


Майстер-клас.

Петриківський розпис – мистецтво вільних людей, тут ніколи не було кріпацтва, у давнину в цьому краї стояли зимівники козаків.
Козацький вільнолюбний дух передався і їхнім нащадкам, його подих відчувається у витворах мистецтва сучасних майстрів. Яскраві квіти, півні, калина, мальви, радісні пейзажі в повній мірі відображають настрій і життєву позицію місцевих жителів. Петриківському розпису петриківців навчають з дитинства – у загальноосвітніх школах, дитячій художній школі, будинку творчості, професійно-технічному училищі. На території Петриківської селищної ради працює більше 200 художників, серед них 16 заслужених майстрів народної творчості та майстер іконопису.

Селище квітує завдяки петриківському розпису. Ним розписано житлові будинки, паркани, соціальна аптека, автобусні зупинки, магазини, інші будівлі. Це надає населеному пункту колоритності, неповторності.
Для медійників у центральному парку влаштували майстер-клас з петриківського розпису, бажаючі мали можливість придбати сувеніри.

Звісно, ця краса не могла б розвиватися без бюджетоутворюючих підприємств, якими є сільськогосподарські підприємства. На території Петриківської громади працюють плодово-ягідні підприємства, підприємства з вирощування зернових культур, птиці.

Ми побували на Петриківському племзаводі з вирощування коней спортивних порід. У племзаводі утримують 120 коней української спортивної породи. Умови для їх утримання створено хороші. І хоча, за словами його директора Тетяни Георгіївни Капелової, з кормами зараз не дуже добре через їх високу вартість (корми для коней в основному купують), та все ж раціони годівлі збалансовані, повноцінні.

Журналістам показали стійла, маточне відділення, вольєр для тренування коней, літній табір, а також багато Кубків – нагороди за перемоги у спортивних змаганнях. Петриківський племконезавод запрошує любителів верхової їзди покататися верхи для психологічної розрядки після важкого робочого дня або просто заради задоволення від заняття кінним спортом.

Також інструктори кінного заводу проводять індивідуальні та групові тренування з верхової їзди для дорослих будь-якого віку і рівня підготовки, а для дітей віком від двох років заняття проводяться на поні. Всі коні конезаводу ідеально виїжджені. Проводяться також захоплюючі екскурсії територією кінзаводу. Тут можна побачити страусів, кіз, павичів.

Як вже було сказано, одним з напрямків роботи громади є зелений туризм. В один з таких куточків і повезли того дня медійників.

Садиба “Миколин хутір” – це і музей в етностилі, і місце для змістовного відпочинку, і традиційна українська кухня. Микола та Валентина Деки, власники садиби, зустрічають гостей хлібом-сіллю, запрошують, як добрі гостинні господарі, до своєї господи. Й стіни, й навіть стелю у будинку-музеї розписано петриківським розписом. Зібрано в музеї старовинні предмети побуту, знаряддя праці, меблі.


Господарі “Миколиного хутора”.Пан Микола проводить коротку екскурсію, розповідає про експонати музею. А пані Валентина запрошує скуштувати вареничків з картоплею та вишнями, домашню ковбаску, сальце, інші смаколики. Подружжя також проводить майстер-класи з петриківського розпису, виготовлення ляльок-мотанок, розпису писанок. Родзинкою є "мандруюча хата", на якій катають туристів. Не дивно, що у “Миколин хутір” приїздять з усіх куточків України. За словами господаря, за день у них буває до сотні відвідувачів. Часто приїздять групи учнів, яким цікаво доторкнутися до історії рідного краю.Дізнатися більше про їхню садибу або замовити екскурсію можна по тел.: 067-636-86-65.

Журналісти отримали масу вражень та позитивних емоцій від відвідин цих двох громад та спілкування з цікавими людьми.
Публiкацiя:  Леся Бабкіна
Автор:
Наталія ДІДОВИЧ.
Коментарі: