Мы в соцсетях

Допомога мамам “натурою”: якого ефекту чекати?

Поделиться в Фейсбуке Рассказать Вконтакте Написать в Твиттер
  • 28-11-2018, 11:01
Уряд взявся до заохочення бебі-буму: незабаром кожна мама отримуватиме пакунок для маляти та 1500 гривень на місяць доплати за няню.


Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман на засіданні уряду анонсував: сім’ї, які планують поповнення, можуть розраховувати на додаткову фінансову підтримку від держави. По-перше, окрім виплат при народженні дитини, з 1 вересня цього року сім'ї отримуватимуть від держави бебі-бокс – коробку з необхідними речами для перших тижнів життя малюка. По-друге, сім'ям, які наймають няню, з 2019 року будуть компенсувати 1,5 тисяч гривень щомісячно, але при умові, що няня працює офіційно. У Кабміні вважають, що такі заходи посприяють народжуваності в нашій країні. Тож Укрінформ дізнавався детальніше про бебі-бокси, а також про те, що передбачає офіційне оформлення няні, до чого ми ще не звикли.

Підгузки, серветки, дитяча олія, ковдра – зайвими не будуть

Зараз допомога при народженні дитини становить 41280 гривень незалежно від кількості дітей у сім'ї. Батьки спочатку отримують на руки 10320 гривень, а потім упродовж трьох років щомісяця – по 860. А бебі-бокс – це додатково: підгузки, дитячі серветки, гігієнічні пелюшки, присипка, олія, дитячий крем, силіконова соска, пустушка, дитяча пляшечка, фітозбори для ванночок, ковдра, навчальні матеріали для батьків, одяг і термометр. Орієнтовна вартість – 5 тисяч гривень.

Щоб отримати компенсацію за няню, з нею треба буде укласти договір

Компенсацію у півтори тисячі гривень на послуги няні отримуватимуть саме працюючі матері, які після народження дитини вимушені вийти на роботу. При цьому дитині має бути до 3-х років. Постанова Кабміну, де буде визначений порядок укладення договорів з нянями, наразі в процесі розробки. А компенсація батькам за послуги няні нараховуватиметься на умовах співфінансування: 25% – з держбюджету, 15% – з обласного бюджету і 60% – з місцевого. Щомісячна сума відшкодування дорівнюватиме прожитковому мінімуму, який на 1 січня 2018-го становить 1492 гривні. Але повторимося, що компенсація можлива за офіційного працевлаштування няні.

Але що це таке – офіційне працевлаштування няні? Укрінформ попросив юристів це роз'яснити.

Сергій Кампо, адвокат, партнер “Адвокатського об'єднання "Нечаєв і Партнери": “Офіційне працевлаштування можливе, якщо няню оформити як працівника у фізичної особи (осіб). У такому випадку няня отримає запис до трудової книжки і матиме відповідні соціальні права та гарантії. Ці відносини матимуть підрядний характер, оскільки договором передбачатимуться права та обов'язки сторін, тривалість договірних відносин, розмір оплати, відповідальність сторін тощо”.

Олена Дроздова, адвокат, к.ю.н., директор Адвокатського бюро «Дроздова та партнери» пояснює, що в трудовому договорі з нянею має бути прописано:

- повний перелік обов’язків няні;

- її графік роботи;

- у випадку прийняття няні на тривалий строк – щорічна оплачувана відпустка (тривалість відпустки, час початку і кінця). Тривалість щорічної оплачуваної відпустки не може бути меншою 24-х днів, а заробітна плата няні при цьому зберігається за нею, як і її робоче місце;

- розмір заробітної плати і порядок її виплати (щодня, щотижня чи щомісяця, у який день та у якому вигляді).

Можливо також у договорі передбачити для няні випробувальний термін, який не може перевищувати одного місяця.
Олена Дроздова також додає, що “протягом тижня з дня укладення договору, батькам разом із нянею необхідно подати один його зразок до державної служби зайнятості за місцем свого проживання. Окрім договору – ідентифікаційний код роботодавця (батьків) і няні, трудову книжку няні”.

У Кабміні розраховують, що така ініціатива і батькам полегшить життя, і сприятиме створенню нових робочих місць. Юристи пояснюють, що податки в такому разі платитиме саме няня. Щоправда економісти одразу зауважують, що за офіційного працевлаштування послуги няні можуть подорожчати на розмір сплачених податків – 19,5%.
Переглянувши сайти з підбору вакансій (Work.ua, Rabota.ua) та оголошення у фейсбуці, можна підсумувати, що няням (без особливих вимог, як от знання мови чи медична освіта) батьки готові платити від 4,5 і до 7-9 тисяч гривень. Звісно, компенсація у півтори тисячі не покриє і половину витрат на зарплату няні, але все ж таки краще і така компенсація, ніж ніякої.
З іншого боку, є питання, що одразу напрошується – а скільки ж сімей все таки отримають таку компенсацію? Якщо мамі малечі треба буде обрати, чи виходити на роботу і наймати няню, чи провести час зі своєю дитиною, що саме підростає, то більшість, схоже, за таких умов виберуть останнє: “Це незначна компенсація для того, щоб проміняти час зі своєю дитиною на роботу. Крім того, щоб найняти няню, зарплата мами, що працює, має бути такою, щоб вона (разом з чоловіком. – Ред.) змогла утримувати і сім’ю, і няню. Не так вже й багато сімей можуть собі це дозволити, але для них ця компенсація теж не зіграє ролі”, – говорить Вероніка К. з Вінниці, мама двох дітей.

www.ukrinform.ua
Публiкацiя:  Леся Бабкіна
Автор:
Коментарі: