Мы в соцсетях
Важливість полезахисних лісових смуг для довкілля і сільського господарства не викликає сумнівів. Цей факт визнано численними науковими дослідженнями.


Так свого часу полезахисні лісові смуги створювали як елемент комплексу агротехнічних заходів для забезпечення промислового вирощування сільгоспкультур, які розмежовують масиви ріллі сільгосппідприємств, виконуючи кліматорегулювальні, грунтозахисні та водоохоронні функції. Та нині колись густі зелені насадження неабияк порідшали.
У останнє десятиліття полезахисні лісосмуги винищують безоглядно і безкарно. Особливо це стало актуальним у останній час після підвищення вартості газу для опалення. І така ситуація не тільки в нашому районі й області, а й в інших областях, розташованих у південних та східних регіонах нашої держави. Масові вирубування і винищення лісосмуг, безконтрольність і нераціональне їх використання – все це вже найближчим часом може обернутися екологічною загрозою. До того ж, сьогодні лісосмуги стають місцем самовільного скидання сміття, потерпають від випалювання стерні на прилеглих полях.

Ситуація невизначеності з правовим режимом полезахисних лісосмуг та інших лісонасаджень лінійного типу стає дедалі гіршою – збільшується кількість незаконних рубок і пожеж, унаслідок чого насадження вже не виконують своєї захисної функції.
У чому ж причина такої ситуації? З початком розпаювання земель правовий статус лісосмуг залишається невизначеним. Фактично ці насадження є нічийним майном, бо їх балансоутримувачів і досі не визначено.

Абсолютна більшість лісосмуг розташована нині фактично на землях державної власності, на землях запасу, ненаданих у користування. Згідно зі ст. 122 Земельного кодексу України ними розпоряджаються органи Держгеокадастру. При цьому частина лісосмуг формально вважається землями зі статусом колективної власності, що не передбачено чинним законодавством. Згідно зі ст. 22 Земельного кодексу України, полезахисні смуги відносять до земель сільгосппризначення – несільськогосподарських угідь, які можна передавати у власність чи надавати в користування. Відповідно до ч. 9 ст. 25 Земельного кодексу України полезахисні лісосмуги та інші захисні насадження дозволяється передавати у власність громадянам, сільгосппідприємствам, установам та організаціям, створеним колишніми працівниками державних і комунальних сільгосппідприємств, установ і організацій. Проте у ході земельної реформи лише незначна частина захисних насаджень опинилася у власності громадян і юридичних осіб.


До лютого 2006 року (дата набрання чинності Лісового кодексу України в новій редакції) допускалося передавати ліси, включаючи лісосмуги, в оренду підприємствам, установам та організаціям різних форм власності, де створено лісогосподарські підрозділи. З прийняттям нової редакції Лісового кодексу України статус лісосмуг змінився. Відповідно до статтей 1, 4 Лісового кодексу України лісосмуги і захисні насадження лінійного типу площею понад 0,1 га стали вважатися лісовим фондом (лісом). На підставі ст. 17 Лісового кодексу України ліси на землях державної власності надають у постійне користування лише державним лісгоспам або іншим державним підприємствам, установам та організаціям, що мають спеціалізовані лісогосподарські підрозділи. Однак такі зміни лише збільшили правову неврегульованість у сфері охорони й використання лісосмуг.
Слід також згадати про регулювання основного правового статусу полезахисних лісосмуг як об’єктів агролісомеліорації. Відповідно до ст. 8 Закону України “Про меліорацію земель” лінійні (полезахисні) і стоковрегулюючі лісосмуги визнано поліфункціональними лісомеліоративними системами, які є частиною комплексу заходів з агролісотехнічної меліорації земель і прямо пов’язані з веденням сільського господарства.


Саме тому існує необхідність розробки цілісного й системного проекту закону, який би врегулював більшість суттєвих аспектів агролісомеліорації, адже на даний час практично неможливо вирішити питання правового режиму полезахисних смуг. Сподіваємося, що найближчим часом відбудеться необхідне відповідне законодавче врегулювання цього питання на державному рівні.


Не стоїть осторонь вирішення проблеми вирубки полезахисних лісових насаджень на території нашого району й райдержадміністрація. Дане питання обговорювали під час зустрічі очільників райдержадміністрації з керівниками громадських об’єднань і політичних партій у грудні минулого року. Шляхи вирішення і впливу на ситуацію щодо безконтрольного знищення зелених насаджень регулярно порушують на нарадах, які проводить голова райдержадміністрації з сільськими, селищними головами, керівниками сільгосптовариств.


Непоодинокі випадки незаконної вирубки й знищення насаджень самостійно фіксують працівники правоохоронних органів. Покровське відділення поліції протягом 2017 року розглянуло 28 звернень щодо незаконної вирубки лісонасаджень, по 15-ти з них було порушено кримінальне провадження, сім – направлено до суду, по восьми – триває розгляд. Протягом цього року надійшло вісім звернень, по трьох порушено кримінальне провадження, слідство триває. Але у зв’язку з тим, що на сьогодні не визначено власників лісосмуг, не надходять заяви про правопорушення з даного питання від селищних, сільських рад, неможливо встановити й потерпілих.


Та, незважаючи на нинішню неоднозначну нормативно-правову ситуацію щодо порушеної проблеми, важливим кроком до її вирішення є також свідоме ставлення мешканців району до екологічної ситуації, до збереження земель і лісів. У нашому районі є позитивні приклади того, як за участю громадськості можна захищати й зберігати лісосмуги.


На території Орлівської сільської ради проводять рейди із запобігання вирубуванню зелених насаджень, які організовують активісти Покровського районного осередку Міжнародного Союзу козаків “Запорозька Січ” і ТОВ “Дружба”. При Катеринівській сільській раді створено добровільну народну дружину з числа активних мешканців громади, які до того ж є членами громадської організації “Товариство охорони природи та захисту прав людини”. Члени добровільної народної дружини активно перешкоджають незаконній вирубці дерев. Активісти, мисливці, небайдужі мешканці Маломихайлівської сільської громади за сприяння товариств “Зоря” та “Україна” також виявляють факти незаконної вирубки лісосмуг і здійснюють попереджувальні заходи. І така діяльність громадськості дає результати – на території вказаних сільських рад незаконне вирубування лісонасаджень значно зменшилося.


Насамкінець хочеться зауважити: а чи замислюються жителі району, обурюючись і обговорюючи проблему вирубки лісопосадок, звідки дрова, які вони придбали для опалення помешкань, будівель, теплиць? Отож, давайте, починати вирішувати проблему, власним прикладом демонструючи активну громадянську позицію, не закривати очі на факти незаконної вирубки лісонасаджень. Тільки так ми зможемо змінити ситуацію на краще і зберегти природу рідного краю!
Публiкацiя:  Наталія Кістріна
Автор:
Управління агропромислового розвитку райдержадміністрації.
Коментарі: