Мы в соцсетях
На Покровщині знову розпочалася масова загибель бджіл. Уже кілька бджолярів району заявили, що втратили чимало бджолосімей. Виробники солодкого продукту стурбовані тим, що лише деякі агроформування дотримуються інструкції щодо нормативів застосування хімічно активних, отруйних речовин у догляді за посівами, а більшість – продовжує обробляти поля високотоксичними препаратами, які шкодять не лише бджолам, а й усім живим організмам, у тому числі людям.


Пасічники змушені гуртуватися і боротися проти витруювачів життя, адже вартість однієї бджолосім’ї складає близько 2,5 тисячі гривень, а гине багато. Такі втрати неможливо відновити за рік чи два, хоча для багатьох родин виробництво меду – єдине джерело прибутку. Отож 18 червня члени РО “Клуб бджолярів Покровщини” зійшлися на термінові збори, щоб висловити обурення “господарникам” щодо застосування ними (товариствами, фермерами, одноосібниками) сильнодіючих, шкідливих, заборонених або не сертифікованих в Україні пестицидів інсектицидного спрямування, що згубно діють на довкілля.


Поки що важко оцінити масштаби економічних втрат від мору медоносних комах, бо, як кажуть, “ще ж не вечір”. Але в районну організацію бджолярів уже надійшли звернення-скарги від П.Д. Хотюна, В.П. Дзюби з Добропасового, В.І. Монастирного, В.С. Архипенка (смт Покровське), В.А. Москальця (с. Відрадне) та інших мешканців району про масову загибель бджіл на пасіках за останні два тижні. А у Відрадному, де після обробітку аграріями прилеглих до пасовищ полів захворіло багато громадської худоби і, відповідно, значно знизився надій молока, С.Л. Подолінська та Н.А. Новацька змушені були дорізати своїх рогатих годувальниць, а п’ятьох корів інші господарі не встигли врятувати.


Що це, якщо не диверсія проти живого світу? Мало того, що посуха дошкуляє й нівелює роботу селян, так ще й масова загибель бджіл призведе до різкого зростання ціни на мед та інші продукти бджільництва, а також до значного зниження врожаю. Хоча, навряд чи думали користувачі отрутохімікатів про тих, хто поруч, і про те, що своїми діями вони комусь завдають відчутну, а то й непоправну шкоду, – дбають же, в першу чергу, про себе і для себе. Так, вони не мали на меті вбивство бджіл і тварин, але ж убивають. Ігнорують листи, вказівки, інструкції відповідних інстанцій і – вбивають!


До речі, і в цьому році (ще в травні) керівник кожного агроформування отримав телефонограму з нагадуванням про норми, правила й відповідальність у справі застосування пестицидів та агрохімікатів. Зокрема, пун-ктом 7 “Інструкції щодо попередження та ліквідації хвороб і отруєнь бджіл” передбачено інформування власників пасік за три доби до хімобробітку із зазначенням застосовуваного отрутохімікату, місця (в радіусі 7 км), часу і способу проведення обробки. При цьому вказують на час ізоляції бджіл, обробку посівів проводять у період відсутності льоту бджіл у ранкові або вечірні години, не допускають обробіток квітуючих медоносів і пилконосів під час масового льоту бджіл.


А згідно з пунктом 5 “Державних санітарних правил авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів у народному господарстві України” забороняється проведення авіаційних обробок пестицидами всіх груп токсичності з метою боротьби зі шкідниками та хворобами сільськогосподарських культур, лісових та інших угідь, які розташовані ближче за: 5 км від місця постійного перебування медоносних пасік; 2 км від рибогосподарських водойм, відкритих джерел водопостачання, місць випасання домашніх тварин, об’єктів природно-заповідного фонду; 1 км від населених пунктів, тваринницьких і птахівничих ферм, а також посівів сільськогосподарських культур, що вживаються в їжу без термічної обробки, садів, виноградників і місць проведення інших сільськогосподарських робіт.


А ще згідно зі ст. 30 За-кону України “Про бджільництво” забороняється проводити оранку та будь-яким іншим чином руйнувати медоносні угіддя, застосовувати засоби захисту рослин, стимулятори їхнього росту, мінеральні добрива, інші препарати та здійснювати будь-які роботи, що можуть призвести до фізичного знищення бджіл під час медозбору. Юридичні та фізичні особи, які застосовують засоби захисту рослин, зобов’язані дотримуватися чинних нормативно-правових актів, що передбачають охорону бджіл від отруєнь.


Виходить же зовсім інакше: “дбайливі господарі” травлять поля невідомими речовинами, а бджолярі, котрі зазнають збитків, щоб добитися справедливості, змушені ще й експертизу вимерлих бджіл і рослин за чималі кошти (3,5 тисячі гривень за аналіз одного препарату) робити в спеціальній лабораторії.


Мор бджіл – це справжня екологічна катастрофа: разом із бджолами в районах ураження вимирають інші комахи, які запилюють рослини, хворіють тварини і люди. Крім того, можна ставити під сумнів навіть безпечність уже зібраного солодкого продукту.


Бджолярі Покровського району готують відповідні звернення до районного керівництва, обласної та Верховної Ради і чекають від них адекватної відповіді: як бути? Адже недостатність комунікації між виробниками різної продовольчої продукції, порушення міжнародних правил використання пестицидів і агрохімікатів в Україні впливає не лише на бджіл, а й на здоров’я цілої нації. Скільки ж можна нищити життя? Чи не пора схаменутися? А відповідальність хто понесе, адже це – злочин?!
Публiкацiя:  Наталія Кістріна
Автор:

Олександр ЧЕПУРНИЙ,
голова районної організації
“Клуб бджолярів Покровщини”.
Коментарі: