Мы в соцсетях
Впровадження в Україні ID-картки як нового виду документа й досі є багато в чому незрозумілим явищем. Тому ми, скориставшись інтернет-ресурсами, вирішили знайти відповіді на запитання, які найбільш хвилюють українців.


Що таке ID-картка і яку інформацію вона містить?
Це документ, що замінить паперовий паспорт аби полегшити спілкування з державними органами та не збирати всілякі довідки для отримання послуг. Саме так, поступово, Україна переходить до електронної системи урядування, прийнятої у багатьох державах світу. Коли кількість виданих ID-карток буде значною, всі державні інституції забезпечать обладнанням для зчитування інформації з електронних носіїв.
Візуально ID-картка – це пластиковий документ розміром 8,56 см на 5,4 см, де про особу міститься і візуальна інформація, і така, що її можна прочитати лише на електронному носії. До паспорта громадянина України у формі картки вноситься така інформація: назва держави; назва документа; ім’я особи; стать; громадянство; дата народження; унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі; номер документа; дата закінчення строку дії документа; дата видачі документа; уповноважений суб’єкт, що видав документ (код); місце народження; відцифрований образ обличчя особи; відцифрований підпис особи.


Чи обов’язково замінювати паспорт-книжечку на ID-картку?

Паспорти громадянина України у формі книжечки не підлягають обов’язковій заміні на паспорти громадянина України у формі картки. Законодавство України не визначає кінцевої дати чинності паспортів громадянина України зразка 1994 року. Разом із тим треба розуміти, що паспорт-книжечку в умовах сучасних технологій практично не захищено від підроблення, тому оформлення ID-картки є доречним з міркувань безпеки та захисту від шахрайства.

Хто має право отримати паспорт громадянина України у формі картки?
Донедавна, аби не створювати ажіотажу, новий вид паспорта могли оформити лише ті, хто отримував його вперше – молоді люди віком 14-16 років. Віднедавна, українців, які можуть виготовити сучасний паспорт європейського зразка, стало значно більше.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 302 “Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України” (зі змінами) новий паспорт у формі картки оформляється та видається у разі втрати або викрадення старого паспорта.
Відповідно до цієї Постанови паспорт громадянина України обов’язково слід оформлювати дитині по досягненню нею 14 років.
Згаданою постановою передбачено, що обмін паспорта здійснюється також у разі: 1) зміни інформації, внесеної до паспорта, зокрема зміна прізвища чи ім’я (крім додаткової змінної інформації); 2) отримання реєстраційного номера облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків (РНОКПП) або повідомлення про відмову від прийняття зазначеного номера (за бажанням); 3) виявлення помилки в інформації, внесеній до паспорта; 4) закінчення строку дії паспорта; 5) непридатності паспорта для подальшого використання; 6) якщо особа досягла 25- чи 45-річного віку та не звернулася в установленному законодавством порядку не пізніше як через місяць після досягнення відповідного віку для вклеювання до паспорта зразка 1994 року нових фотокарток; 7) наявності в особи паспорта зразка 1994 року (за бажанням).


Де можна отримати паспорт громадянина України у формі картки?
Оформлення паспорта громадянина України у формі картки здійснюється територіальними підрозділами ДМС та центрами надання адміністративних послуг, у яких встановлено відповідне обладнання та які забезпечені матеріально-технічними ресурсами, необхідними для оформлення і видачі паспорта громадянина України у формі картки. Перший паспорт-картка оформляється за зареєстрованим місцем проживання.
У Покровському районі паспорт громадянина України у формі картки можна отримати у Покровському відділі Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області.


Який термін дії ID-картки?
Паспорт у формі картки, отриманий уперше в 14 років, діє чотири роки. Після досягнення повноліття його необхідно буде поновлювати кожні 10 років.
Що робити, коли ID-кар-тку втрачено (викрадено, зіпсовано)?
Негайно звернутися до найближчого підрозділу ДМС України (незалежно від місця реєстрації) та подати відповідну заяву. Також заяву можна подати у будь-якому центрі надання адмінпослуг (ЦНАП) (за умови, що там є технічна можливість оформлення біометричних документів) або Паспортному сервісі.


Чи можливо використовувати паспорт громадянина України у формі картки замість паспорта громадянина України для виїзду за кордон?
Паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України на території України, а паспорт громадянина України для виїзду за кордон є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України особи, на яку він оформлений, за кордоном і дає право цій особі на виїзд з України і в’їзд в Україну (частина перша статті 21 та частина перша статті 22 Закону України “Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус”).
Таким чином, для виїзду за кордон потрібно використовувати паспорт громадянина України для виїзду за кордон. Виїзд за кордон по паспорту громадянина України у формі картки можливий лише у разі укладення відповідних міждержавних угод (наразі такі угоди укладено з Турецькою Республікою та Грузією).


Який розмір плати, що справляється за оформлення паспорта громадянина України у формі картки?

Тим, хто отримує паспорт вперше, послуга надається безкоштовно. У разі заміни старого документа доведеться заплатити адміністративний збір у розмірі 279 грн. За даними ДМС, термін виготовлення паспорта становить 20 робочих днів з дня подання документів. Також можна вибрати прискорену процедуру за 10 днів, за яку доведеться заплатити 366 грн. Якщо особа втратила паспорт, то додатково сплачує 34 грн. державного мита. Квитанції про сплату платежів подаються при здачі документів на виготовлення паспорта.


Чи передбачено можливість відмови від оформлення паспорта громадянина України у формі картки та оформлення натомість паспорта громадянина України у формі книжечки?
Таку можливість не передбачено. Згідно з Законом України “Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус” паспорт громадянина України оформляється у формі картки.
Публiкацiя:  Наталія Кістріна
Автор:
За матеріалами інтернет-видань підготувала
Наталія КІСТРІНА.
Коментарі: